yıldanbalatdrGenel cerrahi kliniğimizde ERCP yöntemiyle pankreas ve safra yollarının incelenmesi yapılmaktadır.

ERCP pankreas ve safra yollarının incelenmesini sağlayan bir yöntemdir. İşaret parmağı büyüklüğünde bükülebilir bir tüp ağız yolu ile mide ve ince bağırsağın başlangıç yerine (duodenum) kadar yerleştirilir.

Duodenumda bağırsağa safra yollarının açıldığı yer (ampulla) tespit edilir ve endoskop içinden plastik bir tüp geçirilerek ampullaya doğru uzatılır. Bu yolla verilen kontrast madde ile pankreas ve safra yolları görüntülenir.

ERCP neden yapılır?
ERCP sıklıkla pankreas ve safra yollarındaki problemlerin tanısı için, bazen de bu problemlerin tedavisi için yapılır. Pankreas ve safra yolları ile ilgili semptomların değerlendirilmesinde veya kan testleri ve görüntüleme yöntemlerinde (ultrasonografi veya tomografi) tespit edilen anormal sonuçların açığa kavuşturulması için de yapılır. ERCP yapılmasının en sık nedenleri; karın ağrısı, kilo kaybı, sarılık veya bu organlarda taş veya tümör olduğunun ultrasonografi veya tomografi ile gösterilmesidir.

Bazen ERCP safra kesesi operasyonlarından önce ve sonra operasyon başarısını arttırmak için yapılabilir. Safra yolu taşları ERCP ile tespit edilip tedavi edilebilir. ERCP ile tümör tanısı konabilir ve tümör darlık oluşturuyorsa bunun giderilmesi için darlık yerine bir tüp (stent) yerleştirilebilir. Laparoskopik safra kesesi operasyonu sonrası oluşan komplikasyonlarının tanı ve tedavisi de ERCP ile yapılabilir.

ERCP için ne gibi bir hazırlık yapılmalıdır?


İşlemden önce 8 saat süreyle hiçbir şey yememiş ve içmemiş olmak gerekir. Kullandığınız tüm ilaçları, eğer varsa alerjiniz olan görüntülemede kullanılan maddeleri ve ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Sürekli ilaçların işlem öncesi kullanımı doktorunuz tarafından düzenlenmelidir. Eğer kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik bir hastalığınız varsa bunu doktorunuza bildirmelisiniz.
ERCP'den önce boğaz lokal anestezik bir madde ile uyuşturulur. İşlem esnasında damar içine ilaç verilerek hasta uyutulur. Hasta rahat bir şekilde yatarken endoskop ile yemek borusu, mide geçilerek, duodenuma ulaşılır. İşlem genellikle bir saat sürer.

Op.Dr.Yıltan Deveci

Genel Cerrahi Uzmanı

Özel Balat Or-Ahayim Hastanesi