van dikdortgen2Ekim ayında Van'da yaşanan depremin ardından yaralar sarılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türk Musevi Cemaati, Van'ın 100 haneli Kıratlı Köyünde altı derslikli bir okul inşa etti.

Bu okulun yapımına American Jewish Joint Distribution ve American Jewish Community de katkıda bulundular.

Uluslararası Dürüst Selahatin Ülkümen'in adı verilen ilköğretim okulunun açılışı 5 Haziran Salı günü Türk Musevi Cemaati ileri gelenlerinden oluşan heyet, American Jewish Joint Distribution Community yetkilisi Ami Bergman ve yerel yöneticilerin katılımıyla gerçekleşti.

Vali Karaloğlu ile protokol imzalandı.

Van Valisi Münir Karaloğlu, Hahambaşı Rav İsak Haleva, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Büyükelçi Kaan Esener, Cemaat Başkanı Sami Herman ve geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya'yı makamında kabul etti.

Düzenlenen basın toplantısında Selahattin Ülkümen İlköğretim Okulunun protokolü imzalandı. Vali Karaloğlu yardımın çok değerli olduğunu vurgulayarak, bu okulda eğitim görecek çocukların vatanlarına hayırlı bireyler olarak yetişmeleri dileğinde bulundu ve Türk Musevi Cemaati yetkililerine teşekkür etti.

Kıratlı Köyünde 450 öğrencilik okul

Yerel yöneticilerin yanı sıra köy halkı ve öğrencilerin katıldığı okulun açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Vali Karaloğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, Büyükelçi Esener, Hahambaşı Rav Haleva ve Cemaat Başkanı Herman birer konuşma yaptılar.

Milli Eğitim Müdürü Sayılır, Türk Musevi Cemaati önderliğinde yapılan okulu örnek bir çalışma olarak değerlendirirken, Büyükelçi Esener girişimi ve okula Ülkümen'in adının verilmesini çok anlamlı bulduğunu, girişimin bakanlığı adına gurur verici olduğunu söyledi.

Hahambaşı Haleva okulu Türk Musevilerinin yurtseverlik duygularının anıtı olarak nitelendirdi. Başkan Herman ise, "Ülkümen'in adını okula vererek kendisine bir kez daha şükranlarımızı ifade etmek istedik," dedi.

Bakanlardan tebrik mesajları

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Van'da Selahattin Ülkümen İlköğretim Okulu'nun açılışı münasebetiyle Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman'a bir mesaj gönderdi. Mesajda şu ifadeler yer aldı:

"Okulun adının II.Dünya Savaşı sırasında Türk asıllı Musevileri kurtaran, Uluslararası Dürüstlük ödülü sahibi örnek insan ve diplomat Selahattin Ülkümen'in adının verilmesi beni ziyadesiyle mütehassis etti.

Van'ın sizlerin de katkılarıyla bu badireyi atlatacağına ve Selahattin Ülkümen İlköğretim Okulu ve diğer Van ilkokullarından mezun olan gençlerimizin ülkemizin parlak geleceğine önemli katkılarda bulunacağına inancım tamdır."

İlkokulun açılışı sebebiyle tebrik mesajı gönderenlerin arasında TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Egemen Bağış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yer aldı.

Kaynak: Ester Yannier/ Şalom Gazetesi

Türk Musevi Cemaatinden Van'a Selahattin Ülkümen İlköğretim OkuluTürk Musevi Cemaatinden Van'a Selahattin Ülkümen İlköğretim OkuluTürk Musevi Cemaatinden Van'a Selahattin Ülkümen İlköğretim OkuluTürk Musevi Cemaatinden Van'a Selahattin Ülkümen İlköğretim Okulu