Haberler

italyanmusevising

Tarihi Musevi İtalyan Sinagog’unda Şavuot Kutlaması
29 Mayıs 2022 Pazar günü İtalyan Sinagogu'nda (Kal De Los Frankos) geleneksel ŞAVUOT merasimi Hahambaşı’mız Rav İsak Haleva’nın katılımı ile gerçekleştirilecektir. Tefila saat 09.30, Merasim saat 10.30’da olacaktır. Merasimde İzzet Bana ve ekibinin müzik şöleni yer alacak.

bulten2405

Hem sevdiklerinize tatlı bir sürpriz yapın. Hem de öğrencilerimizin eğitimine katkıda bulunun.
Eğitim içim el ele.

yadtuzluPeynirli Chester

Siparişleriniz için: 0535 970 48 60 

oryom2405Or-Yom’da olmazsa olmazımız, can damarımız geziler ve en güzellerinden biri daha geçen hafta gerçekleşti. Boğazda Balık keyfi. Değerli bağışçımıza ve gezide planlamadan başlayarak gerçekleşmesinde emeği geçen tüm gönüllü ve profesyonellerimize candan teşekkürler.
Bu hafta çay saatinde yeni gelen pansiyonerimiz Avram Darsa’ya sorularımızı sorduğumuz, sohbet ettiğimiz keyifli bir söyleşi etkinliği gerçekleştirdik 
Gene haftanın yıldızlı etkinliklerinden biri de şiir dinletisi oldu.
Hafta boyunca her zamanki gibi grup egzersizleri, sohbet faaliyetleri, bingo oyunu, sanat etkinliği vb etkinliklerimiz planlandığı saaate güzel katılımla gerçekleşti.
Herkese mutlu sağlıklı ve huzurlu bir hafta dileriz. Güzel haberlerde buluşmak dileklerimizle, sağlıkla, keyifle kalın…

 

 

anideposuAvusturya Kültür Ofisi ile ortak Küratörlüğünü Heidi Schatzl'ın yaptığı "Anı Deposu"(Ernst F. Brod) sergisi,Yahudi ve sosyal demokrat Brod'un ailesinin İkinci Dünya Savaşı sırasında sığındığı ve modernizasyonuna dahil olduğu Türkiye ile olan bağlantısını da bizlerle paylaşıyor.17 Mayıs günü açılan sergi Haziran sonuna kadar gezilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cenazebildirimlerinizicinCenaze Bildirimleriniz İçin

Değerli Dindaşlarımız;

Cenaze bildirimi ve işlemleriniz için Tek Yetkili Neve Şalom Vakfı'dır.

Vefat sonrası cenazenin alınması, mezarlığa nakli, defin yeri, cenaze saati, hevra kadişa hizmeti ve defin töreni ile ilgili işlemler, doğrudan, sadece Neve Şalom Vakfı ile görüşülerek yürütülmektedir. Cenazelerle ilgili yetkilimize 0532 283 91 77 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

ortakoylogoMeldadolarınız için bilgilendirme

Sinagogumuz 365 gün sabah ve akşam tefilalarında açıktır.

Meldadolarınız açık alanda pandemi kurallarına uygun olarak rahatça yapılmaktadır.

İletişim: 0212 260 18 96 - 0532 544 44 31

Facebook: etsahayim / İnstagram: etsahayim

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto'nun vefatı dolayısıyla oğlu Benjamin Pinto'yu arayarak taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Benjamin Pinto'ya başsağlığı dileyen Erdoğan, ayrıca, Türkiye Hahambaşı İsak Haleva ile Türk Yahudi Toplumu Başkanları Erol Kohen ve İshak İbrahimzadeh'e taziye mesajı gönderdi.

Başkan Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Sayın Bensiyon Pinto'nun vefatından derin bir üzüntü duydum. Sayın Bensiyon Pinto, yüzyıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşayan milletimizin bir ferdi olarak, üstlendiği tüm görevlerde ülkemizin birliğine, beraberliğine ve toplumsal zenginliğimize çok kıymetli katkılarda bulunmuştur. Sayın Bensiyon Pinto'nun vefatı dolayısıyla Yahudi cemaatine, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum."

Bensiyon Pinto için devlet büyükleri taziye mesajları yayınladılar.
 
İşte o mesajlar:
 
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını teessürle öğrendim. Ailesine, sevenlerine ve Yahudi cemaatine başsağlığı diliyorum.
 
İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Bir arada yaşarken birlik olmuş kadim kültürlerin insanlarıyız. Bugün güzel insanlardan birinin; Türk Yahudi Toplumu Onursal Başkanı Bensiyon Pinto’nun vefat haberini üzülerek öğrendim. Ailesine, sevenlerine ve Türk Yahudi toplumuna başsağlığı dilerim.
 
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu: Türkiye Yahudi toplumunun onursal başkanı Bensiyon Pinto’nun vefatını üzüntüyle öğrendim. Yakınlarına, sevenlerine ve özveriyle hizmet ettiği Yahudi cemaatine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

Bu site değerli varlığımız Bensiyon Pinto’nun anısını yaşatmak için yapılmıştır.