ayakizleri25kasim“Yahudilerin Ayak İzleri” Film Gösterimi 

25  Kasım Perşembe günü saat 20.30'da "Yahudilerin Ayak İzleri" filminin 2. gösterimini webinar linki  ve Müze Facebook sayfası üzerinden beraber izleyeceğiz.

135 dakika süren  filmde Türkiye'nin farklı bölgelerinde yapılmış  çekimler ve röportajlar ile yakın geçmişimize ait görüntüleri bulabilirsiniz.

Hrant Dink Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile gerçekleştirilen "Yahudi Geçmişimizin Bize Öğrettikleri Projesi" kapsamında 70 kişi ile yapılan röportajlar, sözlü tarih çalışmaları ile Türkiye'de Yahudi yaşamının kalmadığı bölgelerden yola çıkılarak yapılan filmin ikinci gösterimini hep beraber izleyeceğiz. Projenin sergisini  görebilir ve kitabı müzeden temin edebilirsiniz.

Webinar:
https://us06web.zoom.us/j/85298274093
Webinar ID: 852 9827 4093

*Facebook Müze adresi: 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

habermuzzeeMüze'de Yeni Sergi Hazırlıkları
Müze, yeni sergi hazırlıkları için çalışmalarını sürdürürken sizlerin de desteğinizi bekliyor. Sandıklarınızdaki, koleksiyonlarınızın parçalarını geçici süre için Müze ile paylaşarak gün ışığına çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Müze, Türk Yahudi Toplumu’nun özellikle dini obje ve değerlerini ortaya koymaya çalışacağı sergileri planladı:

Halila Sergisi

Yahudi Toplumlarında olduğu gibi Halila (İbrani Takvimi) Türk Yahudi Toplumu için de büyük önem arz ediyor. Türkiye’de yıllardır Hahambaşılık tarafından hazırlanıp tüm Yahudi Toplumu mensuplarına dağıtılmakta olan Halilanın yanı sıra, önceki yıllarda İzidor Barouh tarafından ve vefatından sonra oğlu Yakup Barouh tarafından hazırlanıp basılan Halilalar mevcuttur.

Bununla beraber yurt dışında da basılmış sayısız Halila vardır. Bunlara da koleksiyonunda yer veren toplum mensuplarımız çağrımız sizlere.

Biriktirdiğiniz Haliların gün yüzüne çıkması, ve sergilenmesi için sergi küratörü Emel Benbasat ile Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresinden iletişime geçerek sergilenmek üzere ödünç vermek istediğiniz Haliların bilgisini paylaşabilirsiniz.

Müze’nin bu yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığı sergilerden bir diğeri ise Hanukiya Sergisi. Müze’de sergilenmekte olan ve yaşadığımız topraklar ile etkileşimi bire bir anlatan Hanukiya’lar mevcut. Bu Hanukiyalar üzerlerindeki motifler, kendilerine verilmiş olan şekil itibariyle tarihimizi yansıtırken içlerinde en az 100 yıllık parçaların olduğunu da söyleyebiliriz. Genelde tenekeden yapılmış olan bu Hanukiya’ların yanı sıra müzayedelerden alınmış Türk menşeli ve / veya yurt dışından gelmiş birçok Hanukiya’yı evlerinde toplayan koleksiyoncularımızın olduğunu da bilmekteyiz. Yıllar önce İstanbul’daki İsrail Başkonsolosu Eli Shaket’in evinde de buna benzer bir Hanukiya koleksiyonu vardı. Onlar da müzayedelerden alınmış ve çoğu metalden mamul Hanukiyalardı.

Biz müze yetkilileri olarak elimize ulaştırılan ve koleksiyonumuzda yer alan Hanukiyaları sergileyebiliyoruz. İnancımız toplumumuzda daha çok sayıda ve bir tarihi yansıtacak Hanukiyaların olduğu yönünde. İlk hedefimiz tabii ki Osmanlı ve Türkiye kökenli Hanukiyaları sergilemek. Bunun dışında elinde antik Hanukiyaları olanların da parçalarını sergilemek arzusundayız. Ayrıca bize çok yakın olan Kuzey Afrika ülkelerinde yapılmış Hanukiyaların da sergimizde yer alması gerektiğini düşünüyoruz. Son noktamız da 20. Yüzyılda (1940’lar ve 50’ler) İsrail’de imal edilmiş olan döküm Hanukiyalar ve son otuz yılda genellikle İsrail’de belirli bir tasarımla üretilen Hanukiyalar.

Koleksiyonunuzdaki Hanukiyaların, Müze’ye ödünç vermek kaydıyla sergilenmesini isterseniz +90 212 2926333 numaralı telefonda Müze yetkilileri ile irtibata geçebilir Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine fotoğrafı ile paylaşabilirsiniz.

Hazırlıklarına bugünden başladığımız ve 2022 yılında gerçekleştirmeyi planladığımız bir diğer sergimiz de Agada Sergisi.

Serginin 2022 yılının Pesah Bayramı’nda gerçekleştirilmesini planlıyoruz. Bu sergide; Okunduğunda Türkçe telaffuz edilen İbarinice harflerle yazılmış Azeri Agadaları , Yunan alfabesiyle yazılmış İbranice/Judeo-Espanyol dilinde Agadalar yer alacak . Konuyla ilgili dış ülkelerden de destek isteyeceğiz. Sadece Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nde basılmış olsalar da ülkemizde çok sayıda Agada’ya ulaşmak mümkün.

Serginin gerçekleşmesi için önümüzde uzun bir vakit olmasına rağmen hedefimiz mümkün olduğunca çok ve farklı Agada’yı toplayabilmek.

Sergide yer almasını istediğiniz Agada’ların görselini Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine paylaşabilir veya +90 212 2926333 numaralı telefondan Müze yetkililerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Müze’deki sergi çalışmaları elbette bunlarla sınırlı değil. Hali hazırda bu yıl içinde açmayı planladığımız sergilerimiz de mevcut.

Tüm etkinliklerimiz için sosyal medya adreslerimizden bizi takip etmeye devam edin.

Instagram: jewishmuseumofturkey/Facebook 500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi/Twitter @muze500