"Tarih boyunca hüzünlerimizi ve sevinçlerimizi birlikte paylaştığımız Musevi vatandaşlarımızın Hanuka Bayramlarını tebrik ediyorum.

Bilindiği üzere farklı inanç ve kültürlere ev sahipliği yaparak zenginleşen Türkiye büyük medeniyet birikimiyle ve çoğulcu toplumsal karakteriyle dün olduğu gibi bugünkü dünya için de örneklik teşkil etmektedir.

Kan ve gözyaşının dinmediği, masumiyetin ölümcül saldırılara maruz kaldığı dünyamızın en çok muhtaç olduğu değer, bir arada yaşama iradesi ile kendisi gibi olmayanların hukukunun korunmasıdır. 

Musevi ve diğer inanç gruplarına mensup bütün vatandaşlarımızın kültürel hasletlerini ve inançlarını korumaları yüzyıllardır olduğu gibi bugün ve yarınlarımız için de huzur ve barışımızın, toplumsal dayanışmamızın güvencesi olacaktır.

Hükümet olarak bütün çabamız ve gayretimiz aralarında inanç ayrımı olmaksızın bütün vatandaşlarımızın hak ve hukuklarını en üst düzeyde korumak ve her vatandaşımızın mutlu olmasını sağlamaktır.

Bütün farklılıklarıyla zenginleşerek bugünlere gelen Türkiye, geleceğe de farklılıklarıyla birlikte bir hoşgörü ve barış limanı olarak yürüyecektir. İnsanlık ailesinin medeniyet yolunda mesafe alması ve dünyanın daha huzurlu olması kimsenin ötekileştirilmeden herkesin birbirinin hukukunu korumasına bağlıdır.

Bu manada bütün inanç mensuplarına yüzyıllar boyu ev sahipliği yapan ve zulme uğrayan herkesi kucaklayan ülkemiz tarihi tecrübesiyle ve bugünüyle bütün insanlığa numune olacak bir birikime ve örnekliğe sahiptir.

Yüzyıllar boyu bir arada yaşama iradesi gösterdiğimiz Musevi vatandaşlarımızın ülkemize katkıları her zaman takdire şayandır. Hanuka bayramları vesilesiyle bütün Musevi vatandaşlarımız için sonsuza kadar huzur dolu bir hayat diliyorum.

Hanuka bayramlarının birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesi temennisiyle Musevi vatandaşlarımıza en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum."