Hahambaşımız Rav İshak Haleva'nın İftar Daveti Konuşması

Sayın Valim

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım

Muhterem Dini Cemaat Lider ve Temsilcileri

Sayın Diplomatik Misyon şefleri ve temsilcileri.

Değerli Misafirler, Hanımefendiler Beyefendinler.

Türk Musevi Cemaati’nin geleneksel İftar Davetlerinin bu 14.sünde soframızı sizlerle paylaşmaktan şahsım ve cemaatim adına duyduğumuz mutluluğu ve onuru ifade etmek istiyorum.

Davetimize icabet ederek bizlere şeref verdiniz.

Hoş geldiniz, hoşluklar getirdiniz, hoşnut ettiniz. Sağ olunuz, var olunuz.

Müslüman kardeşlerimizin bu ibadet yoğun döneminde; ülkemizin ve ulusumuzun birliğine, bütünlüğüne ve her ne inanca bağlı bulunursa bulunsun halkımızın geleneksel kardeşliğine delalet ettiğine inandığım bu iftar sofraları, inanıyorum ki tarih boyu toplumsal kaynaşmamızın en belirgin kanıtıdır.

Değerli Dostlarım.

Bundan önce düzenlediğimiz İftar sofralarından farklı olarak son iki yıldır iftarımızı, mazisi neredeyse bundan 120 yıl öncelere dayanan köklü bir çınarın gölgesinde,  güzide kurumumuz Darülaceze’nin tesislerinde gerçekleştiriyoruz.

Bünyesinde her üç büyük semavi dinin ibadethanelerini barındıran, himayesi altına aldığı insanlarımızda din, dil, ırk, cinsiyet ve kimlik farkı gözetmeksizin en mükemmel bir biçimde hizmet ve himaye sunan bu kurumumuz; kanaatimce böylesi İftar sofralarına ev sahipliği yapmaya, böylesi ahenge sahne olmaya en ziyade layık bulunan kurumlarımızdan biri, belki de birincisidir.

Bu bakımdan bizleri bu düzenlemede konuk ettikleri için Darülaceze yönetimine şahsım ve cemaatim adına en samimi teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Arzum ve dileğim; bu güzel sahnenin her yıl tekrar edilmesi ve İstanbulumuz’un bu güzide kurumunda buranın sakinleri ve siz çok değerli dostlarımızla birlikte ekmeğimizi tuzumuzu paylaşmak, ülkemizin ve ulusumuzun geleceği adına iyi dileklerimizi ifade edebilmektir.

İyilik ve güzelliklerin paylaşılarak çoğalacağına inanıyorum.

Değerli Dostlarım.

Bu akşamki iftarımızla Ramazan ayının ilk yarısını tamamlamış ikinci yarısından gün almış bulunuyoruz. Dilerim ki,  Oruç ve iftar ibadetleriniz mübarek, dualarınız makbul olsun. Oruç, iftar ve ibadet yoğun olarak geçirilen bu ay herkes için hayırlara vesile olsun. 

Ramazan sonunda ulaşılacak hak edilmiş bayramı şimdiden şahsım ve cemaatim adına samimiyetle tebrik ediyor, hepinize sevdikleriniz ve sevenlerinizle birlikte sağlık ve esenlikler diliyorum.

Teşrifleriniz işin tekrar teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.