AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Musevilerin Pesah (Hamursuz) bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Mesajına, "Musevi alemi için maddi ve manevi özgürlüğü temsil eden mana dolu bir günde Türkiye'de yaşayan tüm Musevi vatandaşlarımızın ve Musevi aleminin Pesah Bayramını tebrik ediyorum." diye başlayan Başmüzakereci Bağış, Pesah'ın bir kez daha barış için ortak duaların birleşmesine ve yüksek sesle yankılanmasına vesile olacağına dikkat çekti.

Sevgi ve hoşgörü üzerine kurulmuş bir medeniyet tasavvuruna sahip bir millet olarak Musevi vatandaşlarımın Bayram coşkusunu ve sevincini paylaştıklarını ifade eden Bağış, şöyle devam etti:

"Bizim medeniyetimiz camilerin, kiliselerin, havraların aynı cadde üzerinde yan yana, barış içinde var oldukları bir anlayışı temsil etmektedir. Türkiye toprakları yüzyıllar boyu çan, ezan ve hazan sesinin birbirinin özgürlüğüne kast etmeden özgürce yükseldiği topraklar olmuştur.

İftar sofraları da Seder sofrası da herkesin aynı duaya amin dediği, etrafında bulunanların aynı samimiyetle kucaklaştığı kardeşlik sofraları olarak bilinmiştir.

Musevi vatandaşlarımızın Pesah Bayramını kutlarken, şiddet, baskı, esaret ve zulümden uzak bir dünya idealiyle birlikte tüm insanlığın özgürlüğüne vesile olmasını diliyorum."