Türk Musevi Cemaati'nin geleneksel iftar yemeği, 31 Temmuz 2012 Salı günü Neve Şalom Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Türkiye Hahambaşısı  Rav İsak Haleva'nın İftar Yemeği Konuşması

Sayın Valim

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım

Değerli Konuklarımız

Hanımefendiler, Beyefendiler.

Müslüman kardeşlerimizin oruç ve iftar ibadetleriyle her zamankinden daha yoğun bir halet içinde yüce tanrının engin bağışlayıcılığına sığındığı mübarek Ramazan ayının bu akşamki geleneksel iftar soframızda sizleri burada konuk etmekten cemaatim ve şahsım adına gurur ve mutluluk duyuyorum.

Teşriflerinizle bizlere onur verdiniz. Hoş geldiniz, hoşluklar getirdiniz, bizleri hoşnut ettiniz.

Ülkemizin kültürel zenginliğinin güzel bir örneğini oluşturan bu manzara, tarih boyu bu topraklarda farklı dine ve inanışa, değişik ırk ve renge, dile ve düşünceye mensup olanların huzur ve güven içinde birlikte ve beraberce yaşadığının capcanlı kanıtıdır.

Biz; asırlardan beri bu topraklarda yaşayan ve yeri geldiğinde Kafkasya cephesinde, Çanakkale'de, Kurtuluş savaşında vatan millet uğruna evlatlarını şehit veren Türk Musevileri, Türkiye'mizin ülkesi ve milletiyle bütünlüğü adına payına düşeni her devirde yerine getirmiş ve getirmekte olmanın onurunu taşımaktayız.

Varsın dinimiz diyanetimiz ayrı olsun, varsın akidelerimiz ibadetlerimiz farklı olsun, varsın adetlerimiz mabetlerimiz değişik olsun.

Bu ülke, bu vatan, bu millet için özlemlerimiz bir, dileklerimiz bir, dualarımız bir, niyazlarımız birdir.

Asırlardır yan yana, iç içe yaşam sürdürmüşüz, asırlardır iyi günü de kötü günü de yürekten paylaşmışız, asırlardır aynı kaderi yaşamış, aynı kedere gözyaşı dökmüşüz. Bu geçmişte böyle olmuş, gelecekte de hiç kuşku duyulmasın böyle olacaktır.

Biz Musevi inançlı yurttaşlar olarak; asırlardır dinsel tören ve ibadetlerimizde ülkemiz, devletimiz ve yöneticilerimizin esenliğiyle muvaffakiyeti için özel dualar ihdas etmiş olmanın gururunu taşımaktayız.

Değerli dostlarım.

Gün birlik ve beraberliğimizi pekiştirme, insanlık onurunu paylaşma günü, mübarek Ramazan ayının ilham ettiği değerleri yaşamın hemen her alanında görme, gösterme günüdür. Gün Tanrının var ettiği insanın, yaratanına yönelip uzak yakın dostları, sevenleri ve sevdikleri için iyilikler dileme günüdür.

Ben de diliyorum ki; Ramazan ayı sesimin ulaştığı her yerdeki insanlar için, ülkemiz ve ulusumuz için, tüm dünyamız için hayırlara, iyiliklere vesile olsun.

Diliyorum ki; bu ayın sonunda erişeceğimiz Ramazan Bayramı mübarek olsun. Tanrının bereketi hepimizin üstüne olsun.

Teşrifleriniz için tekrar teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.