Nazi toplama kampından Türk Konsolosluğu'nun sağladığı pasaportla kurtulup İstanbul'a gelen Alber Saul ve Lazar Ruso geçtiğimiz hafta arka arkaya hayata gözlerini yumdu.

Alber Saul, Compiegne Front Stalag 122 ceza kampında tutsak edilmiş, ancak Türk vatandaşlığı sayesinde canını kurtarabilmişti.

Lazar Ruso, 1941'de Fransa'da Yahudi olduğu için götürüldüğü Nazilere ait Drancy toplama kampında zor günler geçirmiş, ailesinin büyük bölümünü kaybetmişti. O tarihte 20 yaşında olan Ruso kamptan, Türk Konsolosluğu'nun sağladığı pasaport sayesinde kurtulabilmişti.

Dünya tarihinin en karanlık döneminin canlı tanığı olan Saul ve Ruso, Türk pasaportu sayesinde hayatta kaldıklarını hiçbir zaman unutmadıkları gibi bunu her türlü yerli ve yabancı platformda dile getirmiş ve o dönemde kahramanca görev yapan Türk diplomatlarının isimlerinin tüm dünyaca tanınmalarına vesile olmuşlardır.

Ayrıca Lazar Ruso kampta yaşadıklarını, kurtuluşunu ve konsolosluğun Türk vatandaşları için temin ettiği son tren ile Türkiye'ye dönüşünü yerli ve yabancı basın ve televizyonlarda ve hepinizin bildiği "Turkish Passport" filminde bütün kamu oyuna anlatmak imkanını bulmuştur.

Bu vesileyle kaybetmiş olduğumuz iki değerli insanımızı tekrardan sevgi ve saygı ile anarken, ruhları ve hatıralarının bizleri aydınlatmaya devam etmesini temenni ederiz.

Türk Musevi Cemaati