Türk Musevi Cemaati Van İli Kıratlı Köyünde Yaptırdığı Selahattin Ülkümen İlköğretim Okulunu AçıyorTürk Musevi Cemaati Van ili Kıratlı köyünde yaptırdığı Selahattin Ülkümen ilköğretim okulunu açıyor

23 Ekim 2011 tarihinde Van ilimizde meydana gelen üzücü felaketi takiben Türk Musevi Cemaati olarak bir okul yapımına karar vermiş olup bu konudaki girişimimizi duyan Amerkan Yahudi sivil toplum örgütlerinden AJJDC(American Jewish Joint Distribution Committee) ve AJC (American Jewish Committee) bu okulun yapımına katkıda bulunmak istediklerini belirtmişlerdir.

Bölgedeki zorlu kış şartları dolayısıyla Van Kıratlı köyünde yapılan okulumuz ancak geçtiğimiz günlerde tamamlanmış olup açılışa hazır hale gelmiştir..

Kıratlı Köyü çocuklarımıza armağan edilen altı derslikli okula SELAHATTİN ÜLKÜMEN İLKÖĞRETİM OKULU adı verilerek, II.  Dünya savaşı sırasında Rodos adasında yaşayan Türk asıllı Musevi vatandaşlarını kurtaran, en zor koşullarda dahi tereddütsüz insanlık onurunu koruyarak insanlığa örnek olan başkonsolosumuzun adına ithaf edilmiştir.

Van ili valisi Sayın Münir Kavaloğlu tarafından yapılacak olan açılışımız 5 Haziran 2012  Salı günü saat 11.00  de gerçekleştirilecektir.

Türkiye Hahambaşılığı - Türk Musevi Cemaati