Algazi Sinagogu

Kal de Ariva (Yukarı Sinagog) diye de anılan Algazi Sinagogu, kapısındaki kitabeden de anlaşıldığı gibi 1724 yılında, önemli din adamları yetiştiren Algazi Ailesi tarafından kurulmuştur. Ancak avludaki 5649 (1889) ve kapıdaki 5661 (1901) tarihli kitabeler muhtemel bir yeniden yapılanma veya sinagogun başka önemli tamirat tarihlerini göstermektedir.

Sinagogun üstü açık olan avlusunda bir kuyu ve dört mekânlı bodruma açılan kapı görülür. Söz konusu bodrum eskiden, ülkenin selameti için on yaşlı erkeğin gün boyunca dua okuduğu Asara Batlanim (Yahudilikte toplumun huzur ve iyiliği için dua eden 10 kişi) idi. Çoğu İzmir sinagoglarında olduğu gibi, merkez Ehali (Tevrat rulolarının saklandığı dolap) ve iki tarafında birer dolap nişiyle üçlü bir blok oluşturan sinagogda Teva (Dua okuma kürsüsü) ortada ve sabittir. Ehalin sağ tarafında İzmir’in ünlü Hahambaşısı Rav Palaçi’nin koltuğu bulunur.

20. yüzyıl başına kadar İzmir’in en önemli sinagogu olarak kabul edilen bu ibadethane yeniden düzenlenerek 12 Mayıs 2007 Cumartesi günü tekrar hizmete girmiştir. Sinagog, Bikur Holim Sinagogu ile dönüşümlü olarak iki haftada bir Cumartesi sabahları ibadete açıktır.