Haberler

bakimverenedestekprj

Yaşamda bazen, sevdiklerimizin yaşadıkları zorluklara eşlik etmemiz gerekebilir. Bu kişi ister anneniz ister babanız, evladınız ya da eşiniz olsun, bakım vermek zordur. Uzun süreli bakım vermek, kişilerde birtakım psikolojik ve fiziksel etkiler yaratabilir.

1 Haziran 01 1

Genç Emekliler, 1 Haziran Perşembe 208. Fikir Klübü'nde Enrico Macias ve Müzik Hazırlayan: Albert Habip

Semes Karmiel2023

Şemeş Karmiel
Galgalei Rishon Lezion Dans Topluluğu
11 Haziran 2023 - 20.00'de
Zorlu Psm Turkcell Sahnesinde

 

 

sefaradlezetleri

"Sefarad Lezzetleri ve Aromaları" Sergisi

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Türkiye’deki İspanya Büyükelçiliği, Red de Juderias de Espana ve Cervantes Enstitüsü işbirliğinde Sefarad Lezzetleri kültürünü araştırma, koruma, yayma ve tanıtma çalışmaları kapsamında, “Sefarad Lezzetleri ve Aromaları” Sergisine ev sahipliği yapıyor.  

16 Nisan- 24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek sergi, aşçı ve yemek fotoğrafçısı Javier Zafra'nın kaleme aldığı "Sefarad Lezzetleri" adlı eserden yola çıkılarak hazırlanmıştır. 

Sergi, tarihi notlar, gastronomik keşifler ve son derece düşündürücü imgeler aracılığıyla Sefarad kültürünün en lezzetli mirasına dalıyor. İspanyol Yahudilerinin İber Yarımadası'nda geçirdikleri uzun ve verimli süre sırasında denedikleri bu mutfak, talihsiz 1492 tarihli Sürgün Fermanı'ndan sonra gittikleri yerlere özgü malzeme ve aromalarla zenginleştirdikleri yahni, sebze yemekleri ve tatlılarıyla sadece gönüllere değil damağa da hitap ettikleri bir yolu takip etti. 

Tariflerin, malzemelerin hazırlanışının ve Judeo-espanyol dillerinde yer etmiş isimlerin sırlarına yer verilecek olan “Sefarad Lezzetleri” daha evvel Krakow ve Miami’de de sergilendi. 

Küratör şef Javier Zafra’nın da bir konuşma yapacağı "Sefarad Lezzetleri" sergisinin Villafranca del Penedés'te yer alan, Covides Şaraphanesi’nin serinletici koşer kavasınının da sunumu gerçekleştirilecektir.

Etkinlik: 16/04/2023
Saat: 14:00 
Yer: 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gkd3105 2

Göztepe Kültür Derneğinden Kısa Kısa

Göztepe Kültür Derneği, 2022-2023 sezonunun son faaliyetlerine yaklaşırken, bir tarafta yeni binanın dekorasyonu için çalışmalarına devam edip bir taraftan da yeni dönem için kolları sıvadı. Yeni dönemde İnes Levi uzun yıllardır başarı ile sürdürdüğü kadınlar komisyonu başkanlığı görevini, Lizet Papo’ya teslim etti.

ikincibahar04haziran

İkinci Bahar Korosu Konseri
Şef Kaan Sezerler
4 Haziran 2023 Pazar Saat: 20.00'de Akatlar Kültür Merkezi'nde
Etkinlik Ücretsizdir.

bulten2misneSevdiklerinize tatlı bir süpriz yapın.

meldadonss

 Meldado Tarihleri Duyurusu
Değerli Yahidler, Kaybettiğiniz sevgili aile fertlerinizin meldado tarihlerini öğrenmek ve hatırlatılmasını arzu ederseniz; Vakfımızdan Betül Kohen'i  0533 202 04 08 numaralı telefondan arayıp bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


cenaznsson

Değerli Dindaşlarımız;

Cenaze bildirimi ve işlemleriniz için Tek Yetkili Neve Şalom Vakfı'dır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ortkycemaati

Geleneksel olarak LGS imtihanına girecek olan gençlerle ve aileleri ile birlikte LGS imtihanı öncesi Ortaköy Ets Ahayim Sinagogunda buluşuruz.

Bu yıl da her sene olduğu gibi geleceğinize yön veren LGS öncesinde (Lise Giriş Sınavı) Ortaköy Ets Ahayim Sinagogunda özel bir dua okunacaktır.

Bu özel günde (3 HAZİRAN Cumartesi ŞABAT SABAHI ) dualarımızda sizlerle bütünleşmek bizleri mutlu edecektir.

Tanrı'nın sizlere zihin açıklığı vermesi dileğiyle sizleri
3 HAZİRAN Cumartesi Şabat Tefilasına Lise Giriş imtihanına girecek olan siz gençleri ve bu duyguyu yaşama adına aileleri birlikte bekliyoruz.

mezuzaMezuza Projesi

Mezuzanızı kontrol ettirmek için bizimle iletişime geçiniz.