1998'de İngiliz tarihçi David Irving, Amerikalı yazar Deborah Lipstadt ve yayınevi Penguin Books'a karşı, Lipstadt'ın "Holokosta İnkâr" adlı kitabıyla ilgili iftira davası açtı.

Lipstadt, Irving'in tarihi delilleri kendi ideolojik görüşlerine uydurabilmek için kasten çarpıtıp yanlış bir şekilde sunduğunu yazmıştı. İngiliz iftira kanunları bireylerin itibarını korumayı desteklediğinden, Lipstadt ve yayınevi gerçeği sorumsuzca göz ardı etmediklerini ve söylediklerinin de doğru olduğunu (yani Irving'in Holokostu inkâr ettiğini ve Holokostun gerçekten olduğunu) ispatlamakla yükümlüydüler.

Lipstadt ve Penguin'i İngiliz Avukat Anthony Julius ve Cambridge tarihçisi Richard J.Evans savundu. Evans Irving'in yapıtlarını iki yıl boyunca inceledi ve Irving'in yanıltmalarını ve sahte belgeleri bilerek kaynak gösterdiğini ispat etti. Hâkim Charles Gray, Evans'ın delillerinden ikna olup Lipstadt lehine uzun ve kararlı bir hüküm yazdı. Bu hükümde Irving'i "sağcı Nazi yanlısı bir fikir savaşçısı" olarak tanımlayıp Lipstadt ve Evans'ın ithamlarını doğruladı.